Michal Popiel, syn Filipa i Justyny Demkowicz, urodzony 21 lutego 1886 r. w miejscowosci Dobra Szlachecka na Ratnym w powiecie sanockim w rodzinie szlacheckiej pochodzenia rusinskiego (rodzenstwo: Jan, Stefan, Jozef, Andrzej, Maria, Anna , Cecylia, Julia) wyznania grekokatolickiego. Do szkoly podstawowej uczeszcza Michal Popiel w Dobrej Szlacheckiej, nastepnie konczy liceum w Sanoku i odbywa sluzbe wojskowa w armii austriackiej w Przemyslu, w tym samym czasie sluzy tam jego brat Jozef, uzyskujac stopien podchorazego. W 1909 roku decyduje sie na wyjazd do Stanow Zjednoczonych, dokad przybywa na statku SM Kaiserin Aug. Victoria linii Hamburg -New York. Po kilku latach pracy w Chicago podejmuje studia na wydziale teologii starokatolickiej (mimo iz byl grekokatolikiem) Uniwersytetu Chicagowskiego. Studia konczy w 1916 roku i w tymze roku zawiera zwiazek malzenski z Magdalena Demko, urodzona w Besku w Sanockiem, ktorej rodzina rowniez znalazla sie w Ameryce Polnocnej.

Po ukonczeniu studiow zostaje wyswiecony przez biskupa S.H. Kanfore na kaplana starokatolickiego i podejmuje prace duszpasterska w parafiach Milwaukee i Trenton. Wiaze sie scislej ze srodowiskami emigracyjno-ukrainskimi, zwlaszcza prawoslawnymi i prowadzi dzialalnosc duszpasterska wsrod prawoslawnych, nie bez znaczenia jest tutaj prawoslawne wyznanie jego tescia i zony. Michal Popiel w koncu przechodzi na prawoslawie. W 1917 r. Michal Popiel buduje swiatynie w Milwaukee, Wisconsin pod wezwaniem sw. Pokrowy oraz swiatynie w Trenton pod wezwaniem sw. Piotra i Pawla. 5 sierpnia 1919 r. otrzymuje paszport i wraz z zona, corka oraz tesciowa i jej dwojgiem dzieci wraca 18 grudnia do Dobrej Szlacheckiej. Poniewaz Dobra Szlachecka jest parafia grekokatolicka Michal Popiel zostaje przyjety do cerkwii prawoslawnej w jurysdykcje biskupstwa krzemienieckiego przez biskupa Dionizego (Waledenskiego), pozniejszego zwierzchnika Kosciola prawoslawnego w Polsce. W styczniu 1920 r. ks. Michal Popiel zostaje skierowany na parafie wolynskie, by po kilku latach powrocic na Lemkowszczyzne. 17 sierpnia 1922 r. prawoslawny konsystorz przenosi ks. Michala na parafie do wsi Karasin Wielki gmina Maniewicze powiat Kowel, gdzie jest proboszczem cerkwii sw. Michala. We wsi Karasin urodzil sie syn Wlodzimierz (zginal na Wale Pomorskim w bitwie o Miroslawice 16 lutego 1945 r. jako chorazy, zastepca dowodcy kompanii CKM 2 pulku piechoty). 21 stycznia 1926 r. urodzil sie we wsi Karasin drugi syn Jan, pozniej zolnierz 7 pulku piechoty 3 D.P., chorazy, dowodca rusznic przeciwpancernych, ktory szlak bojowy zakonczyl 8 maja 1945 roku w Berlinie. Ksiadz Michal 21 maja 1928 r. skierowany jest na parafie do wsi Hyrowa powiat Krosno. Na Lemkowszczyznie w latach 1927-31 wspoltworzy wiele placowek i pelni posluge duszpasterska, m.in. w Tylawie, Hyrowej, Polanach i Lipowcu. Jednak jego dzialalnosc uznana zostaje przez polskie czynniki administracyjne za antypanstwowa i Michal Popiel zmuszony jest do opuszczenia tych terenow i powrotu na wolynska ziemie. Wybuch II wojny swiatowej zastaje go, wraz z cala rodzina, w parafii w miasteczku Mielnica, w owczesnym powiecie kowelskim. W maju 1940 roku zostaje przez wladze radziecka wywieziony do obozu Assino kolo Tomska na Syberii. Dalsze losy znaczy ciezka praca, glod , poniewierka, smierc najblizszych i osiedlenie w Kazachstanie. Ks. Michal Popiel powraca do Polski w czerwcu 1946 roku, by juz miesiac pozniej podjac prace duszpasterska na Lemkowszczyznie- w Usciu Ruskim i Kwiatoniu. Ale juz w lipcu roku nastepnego dzieli los ludnosci ukrainskiej i w ramach akcji "Wisla" zostaje wywieziony na ziemie zachodnie do Bobrowka w powiecie strzelecko krajenskim. Kontynuuje tam dzialalnosc duszpasterska, tworzy szereg parafii prawoslawnych, wiaze sie dluzej z parafiami w Kozuchowie i Szprotawie. Umiera 16 stycznia 1961 roku w Zielonej Gorze.

Autorem biogramu jest Jan Popiel, syn ks. Michala, zamieszkaly w Toronto, Canada.


Jan Popiel (syn ks. Michala), Ciernista droga. Toronto 1986.
Maszynopis Kazimierz Urban, Kosciol Prawoslawny w Polsce 1945-1970. (Rys Historyczny) Zaklad Wydawniczy NOMOSK. Krakow 1996
Kazimierz Urban, Z Dziejow Kosciola Prawoslawnego na Dolnym Slasku 1946-1956. Orthodruk, Bialystok 1998
Eugeniusz Misilo, Akcja "Wisla". PWN. Warszawa 1994


[ Wpis do Ksiegi Gosci ]

[ Biezaca Ksiega Gosci ]

[ Poprzednie Ksiegi Gosci ]

[ Witryna na CD-ROMie ]

 


Jan Popiel  
&
Slawomir Popiel  

Witryna byla zalozona dnia 1998-6-15 i uaktualniona dnia 2007-05-11.
Copyright © 1998. Jan Popiel i Slawomir Popiel.