II Międzynarodowy Turniej Szachowy
pamięci profesora Stepana Popiela
Lviv, 22 Sept. - 1 Oct. 1999

 

Jeden z największych mistrzów szachowych z Galicji okresu miedzywojennego,  Stepan Popiel urodzil sie 15 Sierpnia 1907 r. we wsi Komarniki na Bojkowszczyźnie w rodzinie Michajła i Olhy (z domu Kalinski).

Popiel nauczył sie grać w szachy w młodym wieku i brał udzial w swoim pierwszym turnirju w wieku dwunastu lat. W roku 1931 uzyskal tytul magisterski na wydziale filologii francuzkiej i łacinskiej. Później uczył języków w lwowskiej szkole średniej. W latach 1950 i 60 nauczal w szkole publicznej w detroit i byl profesorem języka francuzkiego i francuzkiej literatury na Uniwersytecie Północnej Dakoty w Fargo.

Popiel był jednym z założycieli Ukrainskiego Towarzystwa Szachowego we Lwowie, obroncą tytułu w mistrzostwach w Polsce, najlepszym szachistą Zachodniej Ukrainy, zwycięzcą turnirju w Samborze w 1943 roku i w Sanoku w roku 1944.

Po wojnie Popiel odnosił sukcesy na wielu turniejach międzynarodowych, trzy razy zwyciężył w Paryżu (1951, 1953 i 1954). Przez pewien okres czasu byl trenerem najlepszej francuzkiej szachistki, Shod Silan.

W roku 1956 Popiel przybyl do Stanów, gdzie zdobył pierwsze miejsce w turniejach w kilku stanach: Michigan, Illinois, Nebraska, North Dakota. W otwartych mistrzostwach szachowych USA w Oklahoma City grał przeciw przyszłemu mistzrowi świata Bobby Fisherowi.

Popiel brał aktywny udział w szachowym życiu Ukraińcow w USA i w Kanadzie, w roku 1969 zwycieżył mistrzostwa УСЦАК.

Ożenił się w 1948 roku z Walentyną Szapował, miał dwoje dzieci, córkę Olhę, która jest lekarzem, i syna Ołeksę. Zmał osiem języków: ukraiński, polski, francuzki, niemiecki, rosyjski, angielski, grecki i łacine. Napisał ksiażkę "Początki szachisty" opublikowane we Lwowie w 1943 roku.

Dżentelmen w każdym calu, od najmłodszych lat,, z paryskim wychowaniem, wielkoduszny gospodarz - jak opisywali Go ci, co Go znali.

Osłabiony choroba i operacja Popiel zmarl w wieku 81 lat i został pochowany w Fargo. Pamieć tego wspaniałego człowieka jest wpisana w historię ukraińskich szachów, czrgo świadectwem jest ten turniej lwowski.

Pierwszy turniej pamieci S. Popiela odbył sie w roku 1996. Zycięzca zostal urodzony we Lwowie  Andrij Maksimienko.

 

/translation coutresy of Mr. Modeste Sobolta/

[ Wpis do Ksiegi Gosci ]

[ Biezaca Ksiega Gosci ]

[ Poprzednie Ksiegi Gosci ]

[ Witryna na CD-ROMie ]

 


Jan Popiel  
&
Slawomir Popiel  

Witryna byla zalozona dnia 1998-6-15 i uaktualniona dnia 2007-05-11.
Copyright © 1998. Jan Popiel i Slawomir Popiel.